15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

Како и обично, од денес или од следниот понеделник сите почнуваме да вежбаме. Овие петнаесетина пријателчиња ќе се обидат да ви помогнат поцврсто да се држите до фитнес целите.

1. На интернет има многу корисни видеа кои можат да ви помогнат да почнете со вежбање.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

2. Почнете се со јога за да ги загреете мускулите.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

3. Дишете длабоко и најдете ја вашата внатрешна рамнотежа.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

4. Истегнувањето е многу важно за здраво вежбање, затоа не прескокнувајте го.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

5. Но бидете внимателни, да не се фатите во грбот уште пред да почнете да се потите.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

6. Почнете полека, па потоа откријте што најмногу ви одговара.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

7. Не споредувајте се со други, обидете се да ги надминувате сопствените граници.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

8. Одредете го темпото кое ви е удобно и постепено развивајте го.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

9. Најдобро да одите со еден или двајца пријатели на вежбање кои ќе ве одржуваат мотивирани.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

10. Но, немојте да ги преокупирате справите.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

11. Групното вежбање е одлично за да останете концентрирани и посветени.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

12. Вежбајте подигање тегови со нозете во комбинација со вашите кардио вежби за одличен развој на централниот дел од телото.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

13. Правете „чучњеви“ за тонирани нозе и задник.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

14. Внимателно бирајте ги теговите.

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

15. И секако, секогаш забавувајте!

15 животни кои сакаат да ве мотивираат повеќе да вежбате

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар