15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат

15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат

Нашиот регион е многу убав. Полн е со прекрасни места кои би било убаво да се посетат, а овде пишуваме само за 15 од нив. Овој пат ќе ги изоставиме убавините на Македонија, затоа што добро ги знаете. Ќе ги изоставиме и преубавите грчки и хрватски острови, затоа што се безброј, а и нив веќе добро ги знаете. И за Истанбул и Дубровник веќе имате доволно информации зошто треба да се посетат. Затоа ќе ви сугерираме на некои помалку популарни места кои би требало да ги имате предвид ако сакате да патувате и подобро да го запознаете нашето поднебје.

1. Белград

И Белград е добро познат и веќе е доста популарен, но сепак мора да се спомене од две причини: таму има многу што да се види и е многу блиску до Македонија, така што патувањето до таму би било доста евтино. Градот веќе важи за една од европските престолнини со најдобар ноќен живот. Покрај тоа полн е со знаменитости, од кои секако најбитна е глетката од Калемегдан.

15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат

2. Плитвице

Може да се спори дали ова е најубавото место на Балканот или тоа се јадранските и грчките острови, но секој ќе се сложи дека ова е местото кое е изгледа како да е излезено од бајките. Се наоѓа во близина на Загреб и не е тешко да се посети од Македонија.

15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат

3. Метеора

Мистичните предели на Метеора значително се разликуваат од сликата која секој од нас ја има за Грција. Наместо за плажи и море, овој пат се работи за огромни карпести формации на чии врвови се сместени православни манастири. Тие се извишуваат над гратчето Каламбака, недалеку од Кожани и Лариса.

15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат

4. Крка

Хрватскиот национален парк Крка не е светски познат како Плитвице, но неговата природа може исто толку да ги воодушеви посетителите. Тие обично се најзаинтересирани за водопадите кај Скрадински Бук и за Висовац, мало островче во реката Крка на кое што има преубав манастир. Националниот парк се наоѓа во близина на Шибеник.

15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат

5. Сараево

Сараево е град каде што се мешаат многу култури од кои тој го црпи својот шарм. Религиозната разновидност се огледа во архитектонските стилови кои се среќаваат во градот, а за локалното население веќе знаете дека е секогаш пријателски расположено. Луѓето таму сакаат времето да го минуваат надвор од дома, па иако Сараево не е голем град, тој е многу жив.

15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат 15 убави места на Балканот кои вреди да се посетат


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. Nena Reply

  Kade e Makedonija na Balkanot ili mozebi na Mars kaj nas ima mnogu ubavi mesta koi zasluzuvaat vnimanie i posetenost mnogu poveke od nekoi gorenavedeni avtorot ako nema informacii ili poznavanje neka ne potencira Balkanot kako celina ako vo nego ne se vbroeni site Balkanski ubavini . Osven ako spored nego nema ubavini kaj nas …. sto bi znacelo deka treba da si go preispita vkusot 😀

  • Кафе пауза Reply

   Си пишува убаво во воведот. Овој текст не е за убавините на Македонија.

 2. Forza_Napoli Reply

  Kade e Dubrovnik ? 🙂

Остави коментар