15 најубави затвори ширум светот

15 најубави затвори ширум светот

Не се сите затвори стари и грди како оние во Македонија. Во светот постојат и некои убави затвори кои, како што знаете, се поубави од сите студентски домови во нашата земја. Овие 15 се доказ за тоа.

1. Халден, Норвешка

Ќелиите се опремени со најнов мебел, а имаат и телевизори и фрижидери.

15 најубави затвори ширум светот

2. Отаго во Милтон, Нов Зеланд

Меѓу криминалците е познат како Милтон Хилтон, затоа што е луксузен во споредба со поголемиот дел од затворите во светот. Ќелиите имаат подно греење, а надвор има големо рагби игралиште.

15 најубави затвори ширум светот

3. Суоменлина во Хелсинки, Финска

Суоменлина е остров на кој е сместен еден од ретките затвори од отворен тип. Таму никој не е заклучен. Сите живеат во куќи и можат да се занимаваат со некаков тип градежништво додека отслужуваат.

15 најубави затвори ширум светот

4. Кинченг, Кина

Затворите во Кина не се познати по својот луксуз, но кога се работи за затвореници кои порано работеле за кинеската влада, работите стојат поинаку. Тие служат во Кинченг, затвор сместен помеѓу живописни планини во кој има HD телевизори и свежо овошје.

15 најубави затвори ширум светот

5. Аранхуез, Шпанија

Затворот во шпанскиот град Аранхуез е создаден за родителите. На нивните деца им е дозволено да останат со нив во „ќелиите со пет ѕвездички“, кои се исполнети со играчки и сето она што му е потребно на едно дете.

15 најубави затвори ширум светот

6. Сан Педро во Ла Паз, Боливија

Затворот Сан Педро е уникатен. Тој функционира како мини-град во кој луѓето живеат во заедници кои имаат свои водачи. Градот-затвор е исполнет и со бизниси и кафулиња, а има и цели семејства кои живеат таму.

15 најубави затвори ширум светот

7. Адивел, Шкотска

Адивел става акцент на рехабилитацијата наместо на казнувањето, па затоа нуди одлични услови во кои затворениците живеат и работат додека стекнуваат нови навики пред да се вратат назад во општеството.

15 најубави затвори ширум светот

8. Затворот во Сан Антонио, Венецуела

Овој затвор е познат како место за одржување забави. Постојано се случува нешто, а дозволено е и да доаѓаат гости кои не отслужуваат казна. Покрај тоа има и место за правење скара и базени. Освен вооружените стражари на вратата, овде ништо друго не потсетува на затвор.

15 најубави затвори ширум светот

9. Форест Банк во Манчестер, Англија

Од затворот се фалат дека затворениците овде добиваат до пет луксузни оброци секој ден, при што може да избираат од обемното мени со специјалитети со месо, пијалаци, десерт и сл.

15 најубави затвори ширум светот

10. Бастој, Норвешка

Ненасилните затвореници во Норвешка може да завршат на островот Бастој. Овој мал живописен остров-затвор им нуди убави оброци, јавање на коњи и крос-кантри скијање. Не се затворени во ќелии, туку преноќуваат во дрвени колиби.

15 најубави затвори ширум светот

11. Солентуна, Швајцарија

Затворот Солентуна изгледа многу модерно. Ова на сликата е кујната вo која затворениците можат да поминат откако ќе се испотат во фитнес салата.

15 најубави затвори ширум светот

12. Јанктон, Јужна Дакота

Некогашниот прекрасен универзитетски кампус денеска служи како затвор. Затворениците можат да уживаат во пространите градини и да престојуваат во студентскиот сом.

15 најубави затвори ширум светот

13. Пондок Бамбу во Џакарта, Индонезија

Овој женски затвор е одлично опремен. Таму се одржуваат караоке забави и курсеви за изработка на накит, а најдобрите затворенички добиваат и маникир.

15 најубави затвори ширум светот

14. Затворот во Леобен, Австрија

Секоја ќелија има свое купатило и кујна. Собите личат на хотелски, а не на затворски.

15 најубави затвори ширум светот

15. Кордилјера во Сантјаго, Чиле

Затворот Кордилјера всушност е збир на куќи кои имаат базени и простор за правење скара. Секоја од собите има своја бања.

15 најубави затвори ширум светот

Порчитајте и за некогаш озлогласените затвори кои денес се претворени во туристички атракции.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар