14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Во Јапонија постои традиционален фестивал наречен Ханами што ја обележува сезоната на цветање на црешовите дрвја. Една од активностите за време на фестивалот е и набљудувањето на нежните црешови цветови. Овде црешовите дрвја се ценат повеќе поради цветот отколку плодот. Впрочем, дали има нешто поубаво од тоа да сте сведок на цутењето на пролетта и животот воопшто? Ова се само дел од безбројните живописни улички во светот кои пленат со својата убавина во пролет.

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Токио, Јапонија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Стокхолм, Шведска

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Графтон, Австралија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Тајван

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Херес, Шпанија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Бризбејн, Австралија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Бон, Германија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Валенсија, Шпанија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Кавачи, Јапонија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Спело, Италија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Пелопонез, Грција

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Позитано, Италија

14 улици кои ќе ви ја доловат магијата на пролетта!

Порто Алегре, Бразил

Откако видовте дел од најубавите улички во пролет од цел свет, можеби ќе сакате да прочитате и за 6 прекрасни места каде што можете да отпатувате оваа пролет.

Извор: brightside.me


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар