13 работи од кои се извлекуваат постарите деца, само затоа што се постари

13 работи од кои се извлекуваат постарите деца, само затоа што се постари

Да, нив почесто ги малтретираат со досадни обврски и правила, но во некои ситуации постарите деца многу полесно се извлекуваат…

1. Постарите браќа/сестри ветуваат глупости и потоа оној кој е помал ги завршува задолженијата

1-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

„Ако поминеш со правосмукалка, може да ги отвориш сите новогодишни пакетчиња.“

2. Тие можат да ги убедат дури и најпаметните родители дека постои логична причина зошто доцнат навечер

2-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Секако дека не дојде претходниот автобус.

3. Имаат апсолутна власт, кога се најстари во собата

3-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Тоа се случува кога родителите ќе го назначат постариот за „одговорен“.

4. Тие секогаш се извлекуваат на прашањето „Кој почна прв?“ Секој пат!

4-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Секако дека не се тие.

5. Тие никогаш не мора да носат веќе носени алишта од некој постар

5-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Освен ако немаат постари братучеди. Во тој случај, им нема спас.

6. Тие одлучуваат кој ќе биде денот кога ќе им соопштат на помалите браќа/сестри дека Дедо Мраз не постои

6-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Колку е слатко да се уништи детскиот сон, нели?

7. Тие можат да си го измислат и преправат минатото според нивното „сеќавање“

7-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

И да им кажат на помалите колку им бил убав животот пред тие да се родат.

8. Тие се прогласуваат за шефови во секоја можна игра

8-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

А ако не е по нивно, едноставно одбиваат да играат.

9. Тие никогаш не мора да седат на задното седиште

9-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Кога си постар, бираш прв. Толку е едноставно правилото.

10. Тие секогаш ги потсетуваат родителите на правилата кога некој сака лесно да се извлече

10-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Ако мене ме казнија за тоа, бидете сигурни дека ќе бидете подеднакво казнети и вие.

11. Тие отворено ги предизвикуваат родителските правила и потоа живеат за да ја раскажуваат таа приказна

11-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Не, нема да се запишам на француски и нема да се зачленам во секција.

12. Тие ги создаваат модните трендови кои останатите ги следат

12-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

Ако нешто тие носат, тогаш е кул.

13. Тие знаат да се претворат во суперхерои кога нешто претставува закана за помалите браќа и сестри

13-13-raboti-od-koi-se-izvlekuvaat-postarite-deca-samo-zatoa-shto-se-postari-kafepauza.mk

И затоа неизмерно ги сакаме.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар