13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

Дали некогаш сте забележале дека генијалците често се однесуваат чудно? На пример, Виктор Иго ја бричел половина глава и брада за да не излегува надвор и да пишува. Чарлс Дикенс сакал да ја посетува мртовечницата во Париз, а Сара Бернхард спиела во ковчег. Па, дознајте нешто повеќе за чудните навики на познатите генијалци.

1. Чарлс Дарвин

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

Чарлс Дарвин имал навистина чуден вкус за храна. За време на неговото патување низ светот, тој не само што ја проучувал разновидноста на фауната, туку го јадел секое суштество што го среќавал, вклучувајќи и инсекти. Навистина му се допаднал вкусот на армадилото, но не и чорбата од пума.

2. Абрахам Линколн

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

16-тиот претседател на САД ги чувал сите важни документи во неговата позната шапка. Покрај тоа, почнал да ја расте брадата откако некое девојче му кажало дека сите жени сакаат бакенбарди.

3. Виктор Иго

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

Писателот се присилувал да работи користејќи навистина чудни методи. Тој ги натерал неговите слуги да му ја земат целата облека за да нема со што да излегува. Кога работел на „Ѕвонарот на Богородичната црква“ (Тhe Hunchback of Notre-Dame), тој исекол половина од неговата коса и брада и ги фрлил ножиците.

4. Габриел Коко Шанел

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

Познатата модна дизајнерка секогаш носела ножици околу нејзиниот врат. Еднаш забележала дека еден од нејзините модели дошол носејќи фустан од друг дизајнер. Шанел го исекла фустанот и рекла дека така изгледа поелегантно.

5. Фридрих Шилер

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

Еднаш Јохан Гете го чекал Фридрих Шилер во неговата канцеларија. Одеднаш забележал непријатна миризба. Обидувајќи се да открие од каде доаѓа, тој отворил фиока од работната маса и таму нашол куп скапани јаболка. Излегло дека миризбата го инспирирала Шилер и му помагала да пишува.

6. Чарлс Дикенс

13 луѓе кои докажуваат дека границата помеѓу лудилото и генијалноста е тенка

Омилената забавна активност на Дикенс била да ја посетува мртовечницата во Париз. Тој изјавил:

„Кога сум во Париз, незнајна сила ме тера да ја посетам мртовечницата. Не сакам да одам таму, но одам.“

Писателот исто така следел диета со шампањ, препишана од неговиот лекар.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар