11 показатели дека сте досадни на Твитер

11 показатели дека сте досадни на Твитер

Додека твитате, би било добро да ги избегнувате следните работи:

11 показатели дека сте досадни на Твитер

1. Барање до вашите следбеници да ви препорачаат добри ресторани, клубови, туристички агенции... А, зошто едноставно да не го прашате чичко Гугл за тоа? 🙂

11 показатели дека сте досадни на Твитер

2. Игнорирање на вашите следачи - Нормално е дека не треба да одговарате на навредите и на провокациите, но сигурно и дека не треба да ги занемарите добронамерните критики и шеги.

11 показатели дека сте досадни на Твитер

3. Твитање за храна - Никој, ама буквално никој не сака да знае што сте појадувале, ручале или вечерале (ова не важи за оние со блогови за храна или за готвачите).

11 показатели дека сте досадни на Твитер

4. Обидите на една „позната“ личност да се спријатели со друга преку Твитер - Ако сте заинтересирани за актуелните ангажмани на некоја личност од јавниот живот, едноставно следете ги нејзините твитови, како што тоа го прават сите останати.

11 показатели дека сте досадни на Твитер

5. Ретвитање на пофалбите за вас - Со тоа не изгледате скромно и љубезно, туку налудничаво.

11 показатели дека сте досадни на Твитер

6. Ретвитање навреди или критики

11 показатели дека сте досадни на Твитер

7. Твитање линкови без да потенцирате за што се работи, односно без да ставате каков било опис за нив

11 показатели дека сте досадни на Твитер

8. Непочитување на границата од 140 карактери - Ако толку ви се пишува, за тоа постојат блогови.

11 показатели дека сте досадни на Твитер

9. Ретвитање со цел подбивање со некои познати личности, одново и одново - Со тоа нема да направите тие да исчезнат од јавниот живот.

11 показатели дека сте досадни на Твитер

10. Прекумерна употреба на симболот #

11 показатели дека сте досадни на Твитер

11. Следите некого на Твитер, па се премислувате, па повторно го следите..., и така во недоглед.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. Име Reply

    11 показатели дека немате оргинален контент.

Остави коментар