10 урнебесни цитати кои докажуваат дека кралското семејство има одлична смисла за хумор

10 урнебесни цитати кои докажуваат дека кралското семејство има одлична смисла за хумор

Кралското семејство од Виндзор за многу луѓе претставува стандард за британска отменост. Но овие дами и господа се исти како нас – сакаат да се шегуваат и тоа многу често на нивна сметка. Погледнете дел од најинтересните примери за смислата за хумор која ја има кралското семејство.

1. Пред Кејт Миделтон да се породи, кралицата Елизабета се пошегувала:

(1)10-urnebesni-citati-koi-dokazhuvaat-deka-kralskoto-semejstvo-ima-odlichna-smisla-za-humor-kafepauza

2. Кога ги прашале зошто доцнат, Кејт Миделтон одговорила:

„Вилијам си ја средуваше косата.“

3. Кога се родил неговиот прв внук, го прашале принцот Чарлс дали бил среќен што е дедо. Тој одговорил:

(2)10-urnebesni-citati-koi-dokazhuvaat-deka-kralskoto-semejstvo-ima-odlichna-smisla-za-humor-kafepauza

4. Еве како принцот Вилијам го пофалил готвењето на неговата сопруга:

„Готвењето на Кејт е причината што сум олку слаб.“

5. Принцот Чарлс еднаш требало да ѝ честита на победничка на избор за убавина од Англија, и еве како го почнал својот говор:

„Татко ми ми кажа дека ако некогаш сретнам девојка со фустан како твојот, мора да ја гледам право во очи.“

6. На Лондонскиот Маратон во 2012 година, принцот Хари ветил дека Вилијам и Кејт ќе учествуваат на наредниот. Кога во 2013 го прашале каде се брат му и неговата сопруга, Хари одговорил:

(3)10-urnebesni-citati-koi-dokazhuvaat-deka-kralskoto-semejstvo-ima-odlichna-smisla-za-humor-kafepauza

7. Еве што мисли принцот Филип за бонтон правилата:

Кога маж ја отвара вратата од автомобилот за неговата жена, или автомобилот е нов, или жената е нова.“

8. Кога го прашале што научил додека растел, принцот Вилијам рекол:

(4)10-urnebesni-citati-koi-dokazhuvaat-deka-kralskoto-semejstvo-ima-odlichna-smisla-za-humor-kafepauza

9. Пред едно од неговите патувања во САД, принцот Хари рекол:

Секогаш кога ќе сретнам деца на кои им кажале дека доаѓа вистински принц, јасно се забележува разочарувањето на нивните лица кога ќе видат дека немам круна или наметка…“

10. За време на посетата на еден универзитет во Австрија, кралицата Елизабета и нејзиниот сопруг, принцот Филип, биле запознаени со господин и доктор Робинсон. Принцот забележал дека неговата сопруга е доктор на науки и нејзината титула е многу поголема од неговата, па рекол:

Ах да, и во нашето семејство го има тој проблем.“

Прочитајте и на кој начин Кејт и Вилијам го прекршуваат кралскиот протокол.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар