10 традиции од британската кралска венчавка

10 традиции од британската кралска венчавка

Британските кралски венчавки следат многу традиции кои се развивале со текот на времето. Нивните венчавки се запишуваат во историјата. Па, погледнете кои се најважните правила и традиции што се следат за време на овие церемонии.


1. Дозвола за стапување во брак

10 традиции од британската кралска венчавка

Првите 6 наследници на тронот мораат да побараат дозвола од кралицата за да се венчаат. На 14-ти март кралицата Елизабета го одобри бракот помеѓу принцот Хари и Меган Маркл и напиша писмо со кое го потврдува тоа.

2. Прстенот на невестата треба да биде направен од велшко злато

10 традиции од британската кралска венчавка

Оваа традиција потекнува од 1923-та година кога прстенот на мајката на Елизабета бил направен од вакво злато. Рудниците за злато во Велс се истрошени, па навистина е тешко да се најде. Поради ова велшкото злато е многу поскапо. Прстените на Елизабета, Дијана, Кејт и Камила биле направени од овој метал. Хари го добил прстенот на Меган од кралицата кратко по веридбата.

3. Букет на гробот на непознатиот воин

10 традиции од британската кралска венчавка

Наместо да го фрла букетот, невестата го поставува на гробот на непознатиот воин во Вестминстер Аби во Лондон. Мајката на Елизабета била првата која го направила ова во чест на војниците и нејзиниот брат Фергус кои загинале во Битката на Лус во 1915-та година.

4. Официјален семеен портрет

10 традиции од британската кралска венчавка

Официјалната фотосесија е уште една традиција. Обично се први помеѓу церемонијата и венчавката. Првиот британски монарх кој го направил ова бил кралот Едвард VII. Принцот Хари и Меган Маркл го одбрале Алекси Лубомирски, еден од најпознатите модни фотографи.

5. Момчето носи воена униформа

10 традиции од британската кралска венчавка

Мажите од британското кралско семејство мораат да служат војска. Сите имаат и титула. Според традицијата, тие се венчаваат во нивните униформи носејќи ги медалите што ги освоиле.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар