10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Низ историјата се појавиле многу скулптори чии дела го издржале тестот на времето. Можеби ги цениме поради нивната способност да создадат навистина реалистични фигури, а можеби пак ни се допаѓа тоа што ги поместуваат границите и ги надминуваат сите очекувања. Без разлика на нивниот стил, следниве 10 скулптори ги создале најпрепознатливите дела во западната историја на уметноста.

1. Праксител (4-ти век п.н.е.)

10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Иако е тешко да се дознае нешто повеќе за големите вајари од древна Грција, едно име го издржало тестот на времето. Праксител станал синоним за вајарството од древна Грција. Ниту една од неговите оригинални статуи не преживеала, но знаеме за неговите дела благодарение на римските копии од оригиналите. Неговото најпознато дел е „Афродита од Книд“, скулптура која е прв пример за гола женска фигура во природна големина. Ова дело со векови имало големо влијание врз претставувањето на женското тело преку вајарство.

2. Донатело (1386 – 1466)

10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Италијанскиот скулптор Донатело дал голем придонес во уметноста од италијанската ренесанса. Воглавно работел во Фиренца и голем дел од неговите творби се наоѓаат во овој град. Неговата бронзена статуа „Давид“ означила значителна промена во уметноста и почетокот на ренесансното вајарство. Неверојатниот реализам на дрвената скулптура од Марија Магдалена само покажува дека Донатело навистина бил пред неговото време.

3. Микеланџело (1475 – 1564)

10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Иако најчесто е поврзуван со цртањето фрески, Микеланџело најмногу сакал да прави скулптури. Тој верувал дека секое парче мермер содржи уметничко дело кое само чека да биде откриено. Иконската скулптура „Давид“ останува траен симбол на италијанската ренесанса и до денес ги инспирира уметниците. Микеланџело бил навистина посветен на неговата работа и творел сè до неговата смрт на 88 години.

4. Џан Лоренцо Бернини (1598 – 1680)

10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Можеби ниту еден уметник не го дефинира барокот како Бернини, чија импресивна кариера траела речиси 70 години. Како дете гениј, Бернини создавал големи мермерни скулптури уште кога бил тинејџер. Подоцна станал архитект во базиликата Свети Петар и го создал иконскиот плоштад пред базиликата. Бернини бил познат по неговата неверојатна способност да создаде движење и да ги долови емоциите со неговите дела. Со неговите раце, мермерот се претворал во меко месо кое изгледа толку реално, што ќе сакате да го допрете.

5. Огист Роден (1840 – 1917)

10-те најголеми скулптори што ја променија историјата на уметноста

Францускиот скулптор Огист се смета за личноста која го донела вајарството во модерниот свет. Тој е еден од најпрепознатливите уметници во светот на вајарството, а „Мислителот“ е дело што го знаат сите. Огист е познат по неговата способност да ги замени реализмот и декорацијата со текстура, површински детали и светлина и сенки, со цел да прикаже емоција. Неговиот фокус на внатрешните емоции и страдањето е пресвртна точка во историјата на уметноста и е како белег на модернизмот.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар