10 семејства што најверојатно го контролираат светот

10 семејства што најверојатно го контролираат светот

Можеби сте ја слушнале теоријата на заговор дека сите пари во светот се контролирани од богатите семејства. Некои од нив ги трошат на нешта што ги сакаат, а другите живеат помирни животи. Сепак, постои едно нешто што им е заедничко – нивниот социјален статус и нивната позиција во општеството која е обвиена со мистерии. Некои луѓе сметаат дека овие „кланови“ ги контролираат сите држави во светот. Па, доколку ова е вистина, погледнете кои се 10-те семејства што најверојатно би го контролирале светот.

1. Рокфелер

10 семејства што најверојатно го контролираат светот

Постојат многу претпоставки за тоа колку пари има ова семејство. Никој не го знае точниот број, но според разни извори се претпоставува дека изнесува помеѓу 1 и 3 трилиони. Семејството стана познато благодарение на Џон Рокфелер, првиот милионер во светот. На крајот на 19-тиот век, семејството контролирало 90% од пазарот за нафта во САД. Речиси сите модерни компании за нафта во САД започнале со Рокфелер.

И двете светски војни само ја подобриле положбата на семејството. Тие им помагале и на Германците и на сојузниците. Денес, покрај банките и нафтата, семејството организира добротворни настани и заработува криптовалути. Според неколку теории на заговор, семејството Рокфелер е претседател на тајна светска влада и ја следи идејата на „Златната милијарда“.

2. Морган

10 семејства што најверојатно го контролираат светот

Според многу политички теории, семејството Морган се обидело да го одреди политичкиот тек на САД и да ги контролира банките ширум светот. Првата личност од кланот, Џон Пиерпонт Морган, ја започнал првата финансиска империја во САД. Продавал оружје за време на Граѓанската војна и речиси бил осуден за тоа. Во 1907-ма година го сопрел рушењето на банкарскиот систем.

Дури и денес ова семејство е највлијателно во сферата на банкарството. Тие имаат ограноци не само во САД, туку и во Европа. Некои членови од семејството ги контролирале компаниите General Motors и General Electric.

3. Куќата на Сауд

10 семејства што најверојатно го контролираат светот

Куќата на Сауд е кралската династија што владее со Саудиска Арабија од 1932-ра година. Главата на семејството е крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд, а бројот на членови на династијата сега изнесува околу 25.000.

Главата на семејството има апсолутна политичка моќ, а членовите имаат важни позиции во власта и војската. Овие луѓе можат да ја добијат секоја работа што ќе ја посакаат во државата. Исто така контролираат околу 20% од светските резерви за нафта.

4. Ротшилд

10 семејства што најверојатно го контролираат светот

Семејството Ротшилд било едно од најбогатите во светот за времето на Наполеон. Династијата била започната од Мајер Амшел Ротшилд. Тој започнал огромен банкарски бизнис во Германија и ја создал неговата финансиска империја. На смртната постела оставил тестамент во кој објаснил како треба да се контролира империјата, а Ротшилдови ги следат овие правила над 200 години.

Постојат многу разни теории и гласини поврзани со ова семејство. Некои луѓе веруваат дека тие ги контролираат сите пари на светот и сите финансиски институции. Други се убедени дека Ротшилдови ги спонзорираат и охрабруваат повеќето војни.

Нивното богатство е проценето на околу 2 трилиони. Тие инвестираат, контролираат извоз и банкарство, имаат неколку лозја и компании за нафта и гас.

5. Барух

10 семејства што најверојатно го контролираат светот

Ова семејство има помалку пари од Ротшилд и Рокфелер, но дефинитивно има поголемо влијание. Бернард Барух, личноста што го започнала кланот, бил советник на 5 претседатели на САД и близок пријател на Винстон Черчил. Тој го смислил изразот „студена војна“ и го контролирал изумот на атомската бомба. Некои луѓе веруваат дека токму тој ја создал светската влада.

Постојат многу малку информации за наследниците на империјата. Бернард имал две ќерки и син кој умрел во 90-тите. Нема информации за внуците на Бернард, а се верува дека се намерно скриени бидејќи сè уште ја контролираат власта во САД.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар