10 приказни од животот на првите дами што докажуваат дека секоја жена има тајни

Секоја жена има нејзини тајни и слабости. Како и да е, криењето на овие работи станува многу деликатна работа кога цела нација ви го следи секој чекор. Дури и најпознатите први дами имале тајни кои сакале да ги скријат од јавноста.

1. Жаклина Кенеди, САД

(1)10-prikazni-od-prvite-dami-koi-dokazhuvaat-deka-sekoj-ima-tajni-kafepauza.mk

Во времето на претседателските денови на Кенеди, пушењето била многу распространета навика помеѓу жените. Но и покрај тоа, општеството не го оправдувало пушењето. Поради ова, страста на Џеки Кенеди за пушењето била строго чувана тајна. Дури и фотографите кои биле блиски со Белата куќа имале забрана да ја фотографираат додека држела „никотинско стапче“.

2. Принцезата Дијана, Англија

(2)10-prikazni-od-prvite-dami-koi-dokazhuvaat-deka-sekoj-ima-tajni-kafepauza.mk

До денес, многумина веруваат дека Дијана била совршенство. Само мал процент од луѓето биле свесни дека таа имала многу лошо мислење за нејзиното тело. Дијана страдала од булимија, и оттогаш болеста кај принцезата е позната како „тајна болест“ или „ефектот на Дијана“.

3. Мери Тод Линколн, САД

(3)10-prikazni-od-prvite-dami-koi-dokazhuvaat-deka-sekoj-ima-tajni-kafepauza.mk

Мери Тод потекнувала од богато семејство и не знаела како изгледа животот во сиромаштија. Таа уживала во реновирањето на Белата куќа и сакала да купува луксузна облека. Како резултат на ова, таа не можела да контролира колку троши, и била вклучена во огромен скандал откако истрошила пари кои биле наменети за армијата.

4. Имелда Маркос, Филипини

(4)10-prikazni-od-prvite-dami-koi-dokazhuvaat-deka-sekoj-ima-tajni-kafepauza.mk

Имелда, вдовицата на 10-тиот претседател на Филипините, е уште една прва дама која е позната по своето трошење пари. Таа станала опседната со купувањето откако добила слободен пристап до буџетот на нацијата. Откако претседателот Маркос и неговата сопруга ја напуштиле државата, биле откриени околу 1.000 пара скапи дизајнерски чевли во апартманите на Имелда.

5. Ненси Реган, САД

(5)10-prikazni-od-prvite-dami-koi-dokazhuvaat-deka-sekoj-ima-tajni-kafepauza.mk

Ненси е сопругата на 40-тиот претседател на САД, Роналд Реган. Она што малкумина го знаат е дека Ненси секогаш „се советувала со космосот“ пред да му даде совет на претседателот. Првата дама била фасцинирана од астрологијата и редовно го посетувала нејзиниот личен астролог.

Продолжува на следната страница…

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар