10 цитати за снегот кои ја доловуваат зимската магија

10 цитати за снегот кои ја доловуваат зимската магија

За многумина зимата е најубавото годишно време благодарение на празничната атмосфера доловена преку празничните закуски, зимските колачи, божиќниот филмски маратон. Секако, снегот е незаменлив дел од зимската магија. Во продолжение прочитајте ја нашата листа со „снежни“ цитати кои ќе ви ја доловат снежната идила.

10 цитати за снегот кои ја доловуваат зимската магија

„Првиот снег не е обичен настан туку е испреплетен со магија. Си легнувате во еден свет за да се разбудите во сосема поинаков. Ако ова не е волшебништво, тогаш што е?“ – Џон Пристли

„Дури и најсилната снежна виулица започнува со една снегулка.“ – Сара Раш

„Има нешто посебно во чекорењето по снегот по кој никој друг не ги оставил своите стапки. Прави да чувствувате дека сте посебни.“ – Керол Рифка

„За да ја почувствувате убавината на снегулката доволно е да застанете надвор на снегот.“ – Аристотел

„Го сакам снегот заради истата причина поради која го сакам Божиќ. Ги обединува луѓето, но и создава свет во кој времето застанало мирно.“ – Рејчел Кон

„Добрината е како снег – таа разубавува сè што ќе покрие.“ – Халил Џибран

„Зимата не е годишно време, туку е време за прослава.“ – Анамика Мишра

„Првиот снег е како првата љубов. Се сеќавате ли на вашиот прв снег?“ – Лара Бијутс

„Тивко, како мисли кои доаѓаат и си одат, паѓаат снегулките, а секоја од нив е скапоцен камен.“ – Хамилтон Гибсон

„Советот е како снегот. Колку помеко паѓа толку подолго се задржува и тоне подлабоко во умот. “ – Семјуел Тејлор Колериџ

Откако ја прочитавте нашата листа со цитати за снегот, можеби ќе сакате да прочитате и што се случува со вашиот мозок кога наутро ќе видите снег низ прозорецот.

Извор: purewow.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар