Запознајте ја Има, компјутерски генерираната виртуелна манекенка од Јапонија

Запознајте ја Има, компјутерски генерираната виртуелна манекенка од Јапонија

Технологијата за компјутерска генерација секојдневно се подобрува, и веќе е стигната до тој степен да не можете да направите разлика помеѓу тоа што е реално и тоа што е анимирано. Оваа технологија, којашто до скоро беше користена само за специјални ефекти, сега ги проширува своите граници. Така настанала и Има – јапонската виртуелна манекенка којашто ја „запали“ модната индустрија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on

Има го добила своето име според јапонскиот збор „има“, што значи „сега“, и без сомнение го претставува цутот на модерната технологија. Погледнете ги фотографиите со неа и едноставно нема да можете да им верувате на сопствените очи. Таа изгледа како вистинска модна манекенка која има дури и сопствени Инстаграм и Твитер профили. Нејзината кариера толку брзо се развива, што таа веќе била на насловната на списанието „CGWorld“. Неверојатно, се согласувате?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by imma (@imma.gram) on


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар