Во Шведска е пуштен во употреба првиот електричен автопат што ги полни автомобилите при возење

Во Шведска е пуштен во употреба првиот електричен автопат што ги полни автомобилите при возење

Целта на Шведска е до 2030-та година да ја намали употребата на фосилни горива за 70%. Пред неколку денови оваа држава направи огромен чекор кон исполнувањето на оваа цел. Сега Шведска е првата држава во светот која има електричен автопат кој ги полни батериите на возилата што возат на него. Електричната „пруга“ е поставена на речиси 2 километри од автопат во близина на Стокхолм.

Во Шведска е пуштен во употреба првиот електричен автопат што ги полни автомобилите при возење

Ова е само дел од планираното за изградба. Агенцијата за јавни патишта веќе ги има мапирано следните локации за електричните автопати. Со ова државата се надева дека ќе го реши проблемот со полнењето на електричните возила.

Па како всушност функционира овој автопат? Кога автомобил или камион поминува на автопатот, енергијата се пренесува од двете пруги преку подвижна „рака“ која е прикачена на дното на возилото. Раката автоматски се трга кога возилото ќе скршне од патот.

Електричниот автопат е поделен на делови од по 50 метри. Кога возилото ќе застане, прекинува и дотокот на струја. Овој систем може да ја пресмета и консумацијата на енергија на возилото. Со оваа информација, цената на електричната енергија може да му се припише на секој корисник на возилото. Овој иновативен метод овозможува батериите да бидат помали. Покрај тоа се намалуваат и трошоците за производство и одржување.

И сегашните возила и автопатот можат да бидат адаптирани на предностите на оваа технологија. Се очекува Шведска да изгради половина милион километри од овој автопат.

„Ако електрифицираме 20.000 километри автопат, тоа секако дека ќе биде доволно. Растојанието помеѓу 2 автопати никогаш не е повеќе до 45 километри и електричните автомобили можат да го поминат без потреба да бидат наполнети. Некои веруваат дека е доволно да електрифицираме и само 5.000 километри“, изјавил Ханс Сал, извршниот директор на eRоadArlanda.

Ако оваа тактика се покаже како корисна, можеби и другите држави ќе се обидат да ја применат. Што мислите вие за овој проект?

Погледнете и како би изгледал животот во 2040 година според еден футурист.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар