Паметна шаховска табла: Одлична вест за љубителите на оваа игра

Технологијата е уште еден чекор понапред, а овој пат станува збор за паметна шаховска табла. Со нејзина помош можете да играте против секој, без разлика на која страна од светот се наоѓате. Користете ја апликацијата на вашиот паметен телефон и фигурите ќе се поместуваат на реалната шаховска табла.

Паметна шаховска табла: Одлична вест за љубителите на оваа игра

Таа е направена на таков начин што кога се поместуваат фигурите, тие не се удираат една со друга. Повисокото ниво ви дава можност да играте со добри и искусни шахисти, при што исто така можете да ги обновувате и вашите вештини. Но, најневеројатното нешто околу оваа шаховска табла е преносот во живо на натпреварите, така што ќе можете да го гледате секој потег на натпреварувачите.

Паметна шаховска табла: Одлична вест за љубителите на оваа игра

Биле потребни неколку години за да се создаде оваа паметна шаховска табла. Најпрво биле направени неколку прототипи, па поминал период во кој се тестирале и добивале повратни информации и сугестии, за на крај да биде создаден конечниот производ. Со ажурирање на апликацијата и одржување на таблата, вие ќе можете да ја играте која игра и да посакате.

Паметна шаховска табла: Одлична вест за љубителите на оваа игра

Идните игри изгледаат забавно, зар не?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар