Момче направило автомобил дрон со цел да го избегне сообраќајниот метеж

До неодамна концептот за летачки автомобили беше само дел од нашата фантазија и нешто што го гледавме во филмовите. Но благодарение на денешната технологија, еден изумител отишол чекор подалеку – направил негов летачки автомобил дрон.

Момче направило автомобил дрон со цел да го избегне сообраќајниот метеж

Кјукз Мендоза од Филипините почнал да работи на овој неверојатен изум уште пред речиси 6 години. Целта му била да го избегне сообраќајниот метеж и дури неодамна го направил првиот успешен тест со летање. Успеал да го лансира возилото на височина од 7,5 метри.

Направата е малку нестабилна, но Мендоза успешно го извел летот.

„Ова е летачки автомобил што ја користи технологијата на дроновите, односно технологија со повеќе перки за летање. Тоа е како автомобил дрон. Сакав да направам спортски автомобил, на пример, летачко Ламборџини. Но дизајнот беше полн со грешки. Некои од материјалите согореа по употребата, а други баш и не функционираа. Една од главните одлики е системот со батерии – ако една батерија се истроши, леталото сè уште останува во воздух.“

„Koncepto Millenya“, тимот на Мендез, бара инвеститори што ќе им помогнат да го донесат производот и на пазарот. Со малку среќа би требало да најдат купувачи и можеби и ние ќе бидеме во можност да управуваме со нешто вакво.

Погледнете го и овој неверојатен систем за транспорт што се движи врз сообраќајот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар