Како да направите прекрасни панорамски фотографии?

Како да направите прекрасни панорамски фотографии?

Доколку сакате да создадете вакви панорамски фотографии од 360 степени, нема да ви биде потребна скапа опрема, туку само малку вештина и добар дигитален фотоапарат со основни опции.
Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Исто така ќе ви биде потребна и триногалка, затоа што креирањето вакви фотографии подразбира правење серии слики од едно фиксно место, притоа вртејќи се во круг. Уште една важна работа е тоа што ќе ви треба софтвер за склопување панорамски фотографии од 360 степени. Кога ќе го поставите фотоапаратот на триногалката, можете да започнете со фотографирање. При привршувањето на сетот фотографии, панорамата пополека ќе се комплетира и ќе го добива својот лик. Вртете се во со насока во која се движат стрелките на часовникот и внимавајте кадрите кои ги сликате да се поклопуваат еден со друг за отприлика 30%. Ова е потребно за подоцна да немате проблем при склопувањето.
Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Доколку ги фаќате фотографиите надвор, најубаво би било да одберете сончево и ведро време, но ако фотографирате во затворен простор, осигурете се дека ќе имате доволно светлина. Откако ќе ги направите фотографиите префрлете ги на вашиот компјутер и пробајте да ги склопите во вашиот софтвер.Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Како да направите прекрасни панорамски фотографии?Како да направите прекрасни панорамски фотографии?

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Veronika Reply

    Ama e jako 😀 I Like it !!!

Остави коментар