Шаренилото на човечкото лице

Динамичните, колоритни и емотивно обележани уметнички дела на француската артистка Франсоаз Нили, најчесто се околу 180 см долги, што на нејзината работа ù дава уникатен квалитет, кој го одзема здивот. Шаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеОвие портрети ја „ловат“ убавината и емоцијата која се крие зад многубројните лица, прикажувајќи ја разноликоста на човечката душа. Со буквално стотици комплетирани уметнички дела, таа постигна светска слава.Шаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеФрансоаз била одбрана да дизајнира и уметнички автомобил за Ситроен, еден од највоодушевувачките дизајни од 2010 година, кој беше претставен на настанот за спортски автомобили Le Mans Classic 2010. Шаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеНам не би ни пречело да закачиме некој нејзин портрет на нашите ѕидови, а вам?Шаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лицеШаренилото на човечкото лице———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Mia Reply

    Многу убаво!

Остави коментар