Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Повеќето од нас се нашле во чудна ситуација каде што сме се обидувале да комуницираме на некој странски јазик. Понекогаш е смешно. Понекогаш е засрамувачко. А, понекогаш може да биде катастрофално. Но, благодарение на новиот уред за преведување кој лесно се става во вашето уво, деновите кога се трудите да го совладате локалниот јазик се минато.

Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Апаратот се нарекува „The Pilot system“ и компанијата која стои зад неговиот дизајн – Waverly Labs, вели дека е ова едно потенцијално неверојатно откритие. Ќе се појави на пазарот во септември и ќе му овозможи на носителот да разбере неколку странски јазици како директен превод, и тоа од француски, шпански, италијански и англиски.

Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Ќе се продава по цена од 129 американски долари, а ќе доаѓа и со апликација која ќе ви понуди различна селекција на преостанатите јазици.

Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Уредот се состои од две делчиња кои се носат во увото и бил инспириран од апаратот „Babelfish“ од познатиот филм „Автостоперски водич низ галаксијата“. Креаторот вели дека се сетил на идејата кога запознал една девојка од Франција и со која не можел да се разбере.

Иднината ни пристигна: Ушен апарат кој инстантно ги преведува странските јазици

Погледнете како функционира тој…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар