Тренирате гладни? Тоа не е најдобра идеја!

Тренирате гладни? Тоа не е најдобра идеја!

Постојаната дилема на сите љубители на тренингот е дали треба се да јаде пред и после него. Нутриционистите се едногласни за еден факт – ако сакате да постигнете максимална ефикасност при тренингот, треба да се јаде, но не треба да го игнорирате типот на храната, пред и после тренинг. „Junk“ храна? Воопшто не!

Тренирате гладни? Тоа не е најдобра идеја!

Пред тренинг треба да земете хранлив оброк, кој нема да го оптоварува стомакот, а вашите мускули ќе ја имаат потребната „енергија“ за трошење. Економски спакуваните Виталиа Мусли со сирови семиња и плодови се вистинска увертира за успешен тренинг…

…Од неколку причини: комбинација на неколку видови целозрнести жита, големи количини на диетални влакна и извор на протеини од растително потекло. Покрај тоа, можете да изберете вкус кој најмногу ви одговара, и постојат пет – Мусли Класик, Егзотик мусли, Мусли Шумско овошје, Мусли со јаткасто овошје и Мусли чоколадо.

Мусли Класик содржи сушено овошје (суво грозје, сливи, јаболка), кое е дополнителен извор на енергија. Мусли Егзотик, меѓу другото, се состојат од сирови листови од кокос, кои се извор на здрави заситени масти идеални за регулирање на метаболизмот на мастите. Мусли Шумско овошје содржат голема количина на влакна и се одличен извор на витамини Б, К, Е, Д, кои помагаат во различни метаболички функции. Мусли Јаткасто овошје содржат 17% сирови јатки, кои се извор на протеини, омега 3 и 6 масни киселини. Мусли чоколадо содржат 20% чоколадо – богати со полифеноли и ендорфини да го стимулираат лачењето на серотонин (хормон на среќа).

Тренирате гладни? Тоа не е најдобра идеја!

Откако добро ќе го нахраните вашето тело и ќе завршите со интензивниот тренинг, до првиот посеопфатен оброк, почастете се со вкусните Виталиа Raw Bars.

Raw bars сировите вегански плочки се достапни во многу комбинации на вкусови – урма, орев, јагода и киноа; урма, бадеми, чиа и какао или урма, смоква, амарант и индиски орев.

Зошто овие плочки претставуваат здрава замена за обичните слатки?

Бидејќи се „cold pressed“, односно минимално обработени и ги содржат сите оригинални ензими и хранливи материи. Содржат повеќе од 80% овошје, a главната состојка на трите комбинации e урмата, која обезбедува 11% од дневните дози на железо, како и минерали калциум и магнезиум и витамини Б и Е.

Нека твојата здрава исхрана помине во мала навика, а мотото на секој оброк е – JUNK FREE, GUILT FREE!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар