Нов рекорд на Гуте Фрухте во февруари!

Крајот на месец февруари донесе исклучително позитивни вести за брендот Гуте Фрухте. Сокот за кој лиценцата ја има Тотал Брендс, а се произведува во Македонија по швајцарски рецепт, забележува продажба која одамна не е видена кај нас.

nov-rekord-na-gute-fruhte-vo-fevruari-kafepauza.mk

Само во изминатиот месец, во Тинекс маркетите (кои поради својата големина и распространетост се земаат за основен продажен репер) продадени се 5.374 литри од „Мултифрут“ вкусот на Гуте Фрухте!

За колкава бројка се работи, говори фактот дека истиот е речиси 5 пати повеќе продаван од вториот најпродаван бренд во вкусот коктели. Воедно, за истиот месец, Гуте Фрухте „Мултифрут“ го понесува и епитетот најпродаван негазиран сок воопшто.

Бум на продажбата доживуваат и малите пакувања од Гуте Фрухте. Детските сокчиња од 200 мл веќе стигнаа до 18% од учеството во вкупната продажба во оваа група.

Веќе во продажба се и новите вкусови – 100% портокал и боровница вкусот, кои допрва ќе ги освојат Вашите симпатии.

Извор: market research analytics Еден на Еден
Користените податоци се потврдени од: Тинекс

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар