Мултимедијалнa изложба „Патување низ историјата на Џезот“ во организација на Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија

Мултимедијалнa изложба „Патување низ историјата на Џезот“ во организација на Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија

Од 7-ти до 19-ти октомври, во иновативниот центар на Македонски Телеком кој се наоѓа на плоштадот Македонија, ќе се одржи мултимедијална изложба под името „Патување низ историјата на Џезот“.

1-multimedijalna-izlozhba-patuvanje-niz-istorijata-na-dzhezot-vo-organizacija-na-makedonski-telekom-i-t-mobile-makedonija-kafepauza.mk

Оваа изложба која е во организација на Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија ќе има за цел да го доближи џезот до пошироката публика преку интерактивен и мултимедијален пристап токму во период кога се одржува и култниот „Скопски Џез фестивал“. Изложбата ќе им понуди на посетителите запознавање со основите на џезот, со неговите почетоци и основоположници – правејќи го џезот подостапен за сите, со помош на технологијата.

2-multimedijalna-izlozhba-patuvanje-niz-istorijata-na-dzhezot-vo-organizacija-na-makedonski-telekom-i-t-mobile-makedonija-kafepauza.mk 3-multimedijalna-izlozhba-patuvanje-niz-istorijata-na-dzhezot-vo-organizacija-na-makedonski-telekom-i-t-mobile-makedonija-kafepauza.mk

Изложбата ќе биде одлична можност за сите кои што би сакале да се запознаат со музиката која го одбележа 20-тиот век и со нејзините најпознати претставници како Луис Армстронг, Дјук Елингтон, Дизи Гилеспи, Мајлс Дејвис, Чик Кореа и уште многу други оригинални личности и музички гении.

4-multimedijalna-izlozhba-patuvanje-niz-istorijata-na-dzhezot-vo-organizacija-na-makedonski-telekom-i-t-mobile-makedonija-kafepauza.mk

Освен основни информации за запознавање со џезот, изложбата ќе се осврне и на интересните факти и анегдоти поврзани со овие луѓе, нивните гледишта и нивниот стил на живот.

Затоа вреди да дојдете и низ едно интерактивно патување да чуете и видите за инспиративните и забавните настани кои го создале најфасцинантниот правец во музиката.

5-multimedijalna-izlozhba-patuvanje-niz-istorijata-na-dzhezot-vo-organizacija-na-makedonski-telekom-i-t-mobile-makedonija-kafepauza.mk 6-multimedijalna-izlozhba-patuvanje-niz-istorijata-na-dzhezot-vo-organizacija-na-makedonski-telekom-i-t-mobile-makedonija-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар