Плејлиста на неделата: Жените и џезот

Плејлиста на неделата: Жените и џезот

Уште во 30-тите, 40-тите, 50-тите и 50-тите години, џезот беше еден од најпознатите жанрови на музиката.

Сепак, и покрај раната популарност на џезот со големи имиња како Нет Кинг Кол, Френк Синатра, Дин Мартин, Луис Армстронг и Дјук Елингтон, жените одамна не се препознаваат во жанрот во кој преовладуваат мажите. За да им се оддаде признание на жените кои веќе долго време се оставени во сенка, еве една плејлиста од историски хитови кои ќе ве расположат.

Еве уште една есенска плејлиста која ќе ве расположи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар