Неверојатна симбиоза на Бетовен и Лед Зепелин од музичкото дуо 2CELLOS

Неверојатна симбиоза на Бетовен и Лед Зепелин од музичкото дуо 2CELLOS

Лука Сулич и Стјепан Хаусер, музичарите кои стојат зад познатото музичко дуо 2CELLOS, го покажаа нивното последно ремек-дело: Спој на 5-тата симфонија на Бетовен и познатиот рок хит на Лед Зепелин – „Whole Lotta Love“. Она што започнува како две различни тематски целини постепено прераснува во една симбиоза која ниту Бетовен, ниту Лед Зепелин би ја очекувале.

Неверојатна симбиоза на Бетовен и Лед Зепелин од 2CELLOS

2CELLOS е навистина интересен бенд кој уште одамна ги има освоено срцата на сите љубители на класичната музика, истовремено задоволувајќи ги желбите и на оние кои ја слушаат популарната музика и сите преостанати жанрови. Нивните преработки на познатите хитови и нивните оригинални композиции ќе останат како доказ за нивниот неповторлив талент и страст за музиката, како и вечен доказ дека комбинирањето на различните стилови музика е еден уникатен и оригинален музички експеримент кој треба почесто да се практикува.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар