Најдобрите македонски хитови од 90-тите

Луди текстови, одлична музика, спотови снимани во Тајланд, Сиднеј и каде ли уште не, ова е генералната слика за квалитетната музика во Македонија во периодот на 90-тите години на минатиот век. Многумина од нас израснале со песниве, без разлика што во тоа време не ги ни разбирале нивните значења, сепак засекогаш ќе останат во паметење легендарните мелодии и рефрени. Уживајте во оваа селекција на неколку од најдобрите песни на македонската сцена.

Најдобрите македонски хитови од 90-тите

Куку Леле – Стамбол сосе Бардовци

Ластовица – Се шекнувам

Нулта Позитив – Мара, Мара

Студени нозе – 50 Марки

Ластовица – Пушење

Студени нозе – Кучето мое

Ристо Бомбата – Комшивке убава

Куку Леле – Судија

Владо Јаневски – Нусе, нусе

Бонус песни:

Арчи – Да пукнеш леле што ми направи
Куку Леле – Постела рози
Куку Леле – Куку Леле
Игор Џамбазов – Дај ми жити се
Студени нозе – Во парк
Конкорд – Високи штикли
Игор Џамбазов – Хотел Македонија
Ареа – Сите мои слики

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. kate Reply

  od pesnive ovde so se gi znam samo Ластовица – Се шекнувам, Студени нозе – Кучето мое, Владо Јаневски – Нусе, нусе, Студени нозе – 50 Марки, Ластовица – Пушење epa skoro site 😉 dobri vreminja bea

 2. bliznak Reply

  aaaaaaaaaaaaaaa dettstvoooooooooooooooo:))))))

 3. Столе Reply

  Морал – А ти ме убиваш

 4. Magarence Reply

  Dobro, kaj od site pesni od toa vreme vie gi najdovte najbatalot?
  Vo toa vreme imase mn podobra muzika od ovaa sto ste ja stavile. Pa duri i vo ovoj zanr.
  Nemojte taka,denesnive deca kje dobijat gresna slika za muzikata od toa vreme.

Остави коментар