3 песни што треба да им ги пуштате на вашите растенија за да растат побрзо

3 песни што треба да им ги пуштате на вашите растенија за да растат побрзо

Наводнувањето на растенијата и оптималното ниво на светлина се едни од најважните фактори што ги одржуваат растенијата во живот, но ако сакате да растат уште повеќе, време е да станете уште понежни и поинтимни со своите растенија. Постојат одредени верувања дека музиката може да им помогне на растенијата да растат. Тоа не значи дека растенијата имаат уши, туку тие чувствуваат вибрации. Иако не е научно докажано, постои теорија дека растенијата реагираат на одредени стимулации од своето опкружување. Дури и ако сте скептични во врска со оваа теорија, нема ништо лошо во тоа ако вашите растенија слушаат неколку песни. Во продолжение ќе ги погледнете предлозите што ги препорачуваат поборниците на оваа теорија. Исто така, ако на секое растение му дадете име, поголема е веројатноста дека подобро ќе се грижите за нив.

1. „A Journey Through The Secret Life of Plants“ – Стиви Вондер

2. „Mother Earth’s Plantasia“ – Морт Гарсон

3. „Plant Music & Music for Gardens“

Погледнете ги овие трикови со кои вашите растенија ќе добиваат точно онолку вода колку што им е потребно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар