Сонувај за двајца

Сонувај за двајца

Автор: Катерина Неделкоска

Сонувај за двајца

Кажи ми, си се обидел ли некогаш да сонуваш? Не сам за себе. Да сонуваш во пар. Да сонуваш за двајца? Две половинки. Мали безначајни. А кога ќе ги споиш добиваш приказна поразлична од сè останато.

Знаеш ли да сонуваш во пар?! И тоа не само да сонуваш, туку и да пробаш да ги оствариш тие соништа. Цврсто да ги зариеш ноктите држејќи се за своите цели и идеали, без разлика на тоа кој што ти зборува. Злобниците секогаш ќе зборуваат. Ќе се обидат прво да ти го скршат сонот, а потоа ќе ги соберат парчињата и ќе си направат нешто за себе, гордо покажувајќи го на светот како нивно дело. А твое дело е. Ваше дело. Твое и нејзино.

Не е лесно да сонуваш за двајца. Пат со дупки и кривини, болка на сите страни. Но кога ќе ги собереш сите среќни моменти кои допрва треба да дојдат, некако како да ти даваат сила да се кренеш од прашината и да продолжиш понатаму.

Целта ги оправдува средствата, нели?! Тогаш зошто ти е гајле кој што ќе рече, ако на крајот вие сте среќни?! Обиди се. Сонувај за себе. Сонувај за двајца. Верувај, крајниот резултат е она за што сонуваат сите, а го постигнуваат само најупорните.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Mr. Freedom Reply

  Znaci nema nisto podobro od sonuvanje vo par, vekje skoro 9 meseci sonuvam taka od koi 3-4 i gi otstvaruvam sonistata, prodolzi da sonuvas i da zivees vo par, srekja onie koi mozat da sonuvaat za dvajca…

 2. Moonchild Reply

  Е ова да 🙂 Добро е.
  Само една мала забелешка, се беше стварно убаво напишано се до оној дел со целта и средствата. Некако стрчи во приказната. Прво: целта никогаш не ги оправдува средствата (секако ова е само мое мислење), а второ бидејќи не е твое (всушност се што ќе напишеме е туѓо, сме го прочитале негде, сме го слушнале и сега само се рефлектира од нас на овој или оној начин, како и многу други работи во животот , но мајсторијата е во тоа што претходно кажаното ќе го напишеш како да е твое). Се надевам ме разбираш. Сакам само да ти помогнам, а не да те обесхрабрам, пробај да промениш нешто во тоа делче и ќе биде уште подобро. А, и она ’гајле‘ замени го со грижа 😉 поздрав

 3. Катерина Неделкоска Reply

  Секоја критика е добронамерна, иако не го сфаќам делот со “всушност се што ќе напишеме е туѓо”, затоа што текстот е пишуван од лично искуство, со лични ставови.
  Поздрав 😉

 4. Moonchild Reply

  Тоа се осознова, вака преку коментари не сум во можност да ти ја доближам таа вистина. Се што зборуваш си научила од некој друг, секоја мисла ти е инспирирана од нешто друго. Се е поврзано. Овие зборови некогаш некој друг ги користел сега само се рефлектираат од мене. Не се мои, не се твои, тие се нечии, а и наши во исто време. Како што спомнав погоре, мајсторијата е во тоа кога ќе напишеш нешто луѓето да добијат претстава дека никогаш нигде да не го сретнале. А онаа реченица е клише. И навистина стрчи во приказната. А, и што се однесува на ставовите, СЕ Е ПОВРЗАНО. 😉

Остави коментар