Зимско кафе со вкус на ментол кое ќе ви ја стопли душата

Зимско кафе со вкус на ментол кое ќе ви ја стопли душата

Празнично кафе кое ќе ви го освои срцето

Зимско кафе со вкус на ментол кое ќе ви ја стопли душата

Потребни состојки:
  • 2 шолји еспресо или друг вид силно кафе
  • 230 милилитри млеко
  • Неколку капки екстракт од нане (или 1 лажица ликер со вкус на ментол)
  • Шлаг пена
  • Бастунче од пеперминт
Начин на подготовка:

Подгответе го кафето. Ставете го млекото во мал сад и стоплете го на пареа доколку имате еспресо машина. Ако немате, тогаш загрејте го на шпорет или во микробранова. Сипете го еспресото во шолја за кафе, потоа додадете го млекото врз него, па екстрактот од нане. Завршете со шлаг пена и поставете едно бастунче од пеперминт за декорација.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар