Замрзната мока, одлична за вашето здравје

Замрзната мока, одлична за вашето здравје

Диетална мока која ќе ви го направи денот подобар

Замрзната мока, одлична за вашето здравје

Потребни состојки:
 • 240 милилитри силно филтер кафе, оладено
 • 240 милилитри диетален сладолед од ванила (со помала масленост)
 • 125 милилитри обезмастено млеко
 • 1/4 лажичка ванила
 • шеќер или засладувач (по избор)
 • 4 лажици диетална шлаг пена
 • инстант мешавина од чоколадо и млеко (по избор)
 • чоколаден прелив
 • неколку коцки мраз
Начин на подготовка:

Во блендер, сместете ги кафето и мразот и мешајте на највисока брзина околу 10-20 секунди или додека мешавината не стане течна. Потоа додајте го сладоледот, млекото, мешавината од чоколадо и млеко и ванилата. Повторно мешајте на највисока брзина или сѐ додека добро не се соединат сите состојки. Засладете со шеќер или засладувач и сипете во 3 чаши. Декорирајте со шлаг пената и чоколаден прелив. Сервирајте веднаш.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

 1. Анонимен Reply

  mmmmmm

Остави коментар