Прошетка низ светот од двојна перспектива преку објективите на еден пар

Прошетка низ светот од двојна перспектива преку објективите на еден пар

Питер Седласик и Зузу Галова направиле нешто сосема ново и креативно со своите фотографии од летниот годишен одмор. Станува збор за интересен проект наречен „Lens Between Us“, кој се состои од фотографии на кои и двајцата истовремено се фотографираат помеѓу себе. Оваа серија нѐ носи на прошетка низ светот преку двојни фотографии кои покажуваат различна гледна точка во исто време, покажувајќи ни ја приказната и зад фотоапаратите.

Прошетка низ светот од двојна перспектива, преку објективите на еден пар

Прага, Чешка

Разиграната работа на овој пар ни нуди интригантен поглед кон светот, по две уникатни перспективи од секоја локација. Преку очите на Седласик и Галова, гледачите можат да истражуваат музеи, плажи, градини, продавници и други туристички атракции во земјите како Сингапур, Португалија, Германија и Австралија. Проектот исто така ја истакнува и поврзаноста на парот, така што нивните фотографии ни покажуваат дека тие секогаш се во центарот на нивното внимание, без разлика на локацијата во светот…

Прошетка низ светот од двојна перспектива, преку објективите на еден пар

Плажата Бонди, Австралија


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар