Зачинето рум кафе со шлаг пена

Вкусно задоволство за сите сетила

Потребни состојки:
  • 175 милилитри шлаг пена
  • 10 грама млеко во прав
  • 15 грама кафен шеќер
  • Прстофат сол
  • 175 милилитри црно кафе, свежо подготвено
  • 60 милилитри зачинет рум
  • 15 милилитри едноставен сируп
  • Свежо изрендано морско оревче, за декорација
Начин на подготовка:

Комбинирајте ја шлаг пената, млекото во прав, кафениот шеќер и солта во еден сад и матете додека не добиете хомогена смеса во форма на шлаг. Ставете ги кафето, румот и сирупот во претходно стоплена шолја, па со помош на лажица префрлете го шлагот во шолјата. Изрендајте морско оревче, по желба. Послужете веднаш.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар