11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

Оскарите се најпрестижната филмска награда. Но кои филмови се номинирани и наградувани не зависи само од квалитет на филмот, туку и од политиката, жанрот, па дури и репутацијата на режисерите и актерите. Поради ова многу филмови остануваат игнорирани од Академијата, но тоа не значи дека не се добри. Погледнете 11 од нив…

1. „Јавачот“ (The Rider)

11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

На почетокот, филмот ќе ви изгледа како едноставна приказна за животот на момче од САД – тоа се повредува, мора да се откаже од неговиот коњ за тренингот и го враќа во индијанско засолниште. Но во текот на филмот ќе сфатите дека ова не е само драма за нечиј тежок живот. Оваа личност го бара нејзиниот идентитет во филмот. Овој филм сигурно ќе ве допре, бидејќи секој од нас сака да го најде неговото место во светот.

2. „Моди“ (Maudie)

11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

Ова е нискобуџетен филм од Ирскиот филмски фестивал. Приказната е романтична и смешна и ни докажува дека љубовта не зависи од логиката. Љубовта навистина може да го промени човекот. Гледачите ќе сведочат на развојот на врската помеѓу две обични личности – продавач на риба и чистачка со болест. Благодарение на љубовта на продавачот, чистачката го развива нејзиниот интерес за уметноста и станува позната артистка.

3. „Колумбус“ (Columbus)

11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

Ова е уште една моќна драма што не доби многу внимание од критичарите. Маж од Јужна Кореја доаѓа во мал град во САД за да се грижи за неговиот болен татко. Овде среќава жена со слична ситуација како неговата. Очигледно, би требало помеѓу нив да се развие романтична љубов, но наместо тоа добивате сентиментална приказна со длабок интелектуален контекст и тешки прашања за љубовта и семејството, што ќе ве натераат да размислите за вашиот живот.

4. „Менди“ (Mandy)

11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

Ова е психолошки трилер за брзата трансформација на еден примерен граѓанин во насилен ловец. Еден дрвосечач живее во шумата со жена што ја сака и сè изгледа совршено. Но, жената е киднапирана. Иако дејството изгледа тривијално, откритието за киднаперите, сетот, па дури и музиката го прават филмот навистина уникатен.

5. „Кеди“ (Kedi)

11 одлични филмови што Оскарите ги игнорираа, но на критичарите и гледачите им се допаднаа

Доколку сакате добар мотивационен филм, ова е најдобриот избор. Ова е навистина оригинален филм за нашите миленичиња, прикажан преку нивни очи. Филмот е сместен во Истанбул, град во кој живеат илјадници мачки. Гледачите можат да ги следат патеките на мачките и да научат нешто за историјата на древниот град. Не само што ќе ги видите животните со разни карактери и нивните животи, туку ќе ги видите и луѓето кои се грижат за нив.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар