Сицилијано: Одличен кафе коктел за загревање пред излегување

Сицилијано: Одличен кафе коктел за загревање пред излегување

Ако не можете да одлучите дали сакате да ја завршите работната недела со кафе или амаро, направете комбинација од двете

(1) Сицилијано: Одличен кафе коктел за загревање пред излегување

Потребни состојки:
  • 60 милилитри сладок вермот, се препорачува италијански
  • 45 милилитри амаро
  • 45 милилитри силно подготвено инстант кафе, оладено
  • 30 милилитри едноставен сируп
  • Газирана вода
  • Кружно парче портокал (за сервирање)
Начин на подготовка:

Измешајте ги количините вермот, амаро, кафе и сируп во шејкер, па претурете ги во чаша за послужување. Потоа додадете мраз и сипете газирана вода до врвот. Декорирајте со портокалот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар