Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Автор: Ивана Грујоска

Патот на комерцијалниот успех на кафето е добиен преку потенцирање на квалитетите што ги поседува. Во минатиот век се водела доста застрашувачка кампања против него. Се кршеле копја околу ефектот на кофеинот врз здравјето на човекот, а производителите на безкофеинското кафе триеле раце и уште повеќе го засилувале пожарот во жариштето на целата битка што се водела околу обичното кафе. И покрај нивните напори, тие не успеале да ја намалат неговата популарност.

Кафето прави да се чувствувате добро

Она што го прави кафето втор најпродаван производ во светот, е комбинацијата од неговиот вкус и освежувачкиот ефект што го има врз нас, кој сите го знаеме и сакаме. Кафето е убаво за пиење и прави да се чувствуваме добро додека го консумираме. Затоа, направете си една кафе пауза.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Не задоволувајте се со второкласни работи

Ако има нешто што сите производители на кафе го тврдат, тоа е дека тие се најдобри провајдери на вашата дневна доза. Животот е премногу краток за лошо кафе, не можете да добиете добар напиток од потпросечен производ.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Кафето ве прави попосакувани

Вистина е тоа што го велат. Полесно ќе напредувате во животот ако се однесувате како возрасни и пиете кафе, а истовремено ќе бидете гламурозни и сите ќе ве сакаат.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Кафето е важно за социјалните врски

Купишта реклами за кафе, било да се телевизиски или печатени, му придаваат важно место на кафето како социјален лубрикант.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатЕве и неколку стихови од реклама за кафе:

Доброто кафе е како пријателството: богато, топло и силно.
Кафето е толку корисно…
Ништо друго не може толку да ви се доближи.
Правете го секогаш на овој начин: црно и богато,
дајте му карактер, благословете го со јачина,
Извлечете го од него сиот благодет што доброто кафе може да го даде,
Правете го кафето такво. Правете го често. Правете го како што треба
.“

Кафето е добро за бракот

Кафето е добро за пријателствата, но исто така се чини дека е и клуч за среќата во сечиј семеен дом.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Машините за кафе се важни за да се чувствувате добро со себеси

Сјајните играчки за кафе го вртат светот….Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Кафето е најдобриот начин за започнување на денот

Кафето ќе ве подигне наутро и ќе ве одржува будни цела ноќ. Тоа внесува енергија во секој ваш чекор. Ќе ве одржува во текот на целиот ден.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Кафето е искуство за сите сетила

Кафето е вкусно. Ве разгалува. Делува инспиративно врз сетилото за вкус, меѓутоа и убаво мириса и ù дава пријатно чувство на вашата уста. Аромата е битна.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Кафето треба да биде едноставно

Вистинската привлечност на инстант кафето е во неговата брза и лесна подготовка. Совршено е за оние кои немаат многу време. Едноставноста е сѐ.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Свежото кафе е најдобро

Луѓето знаеја дека свежината на кафето е важна уште на почетокот на ’30-тите години…. или барем така изгледа.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Тоа го знаеја и во ’50-титеРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Складирањето е битно

Исто така е важно да се задржи воздухот надвор од вашиот сад за кафе.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатСвежо меленото кафе е најдобро…. Без конкуренција…Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Процесот е важен

Покажувањето разбирање за процесот на правење на кафето, секогаш била добра стартна точка за истакнување во однос на конкуренцијата.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Безкофеинско кафе – кофеинот ве прави луди (или можеби не?)

Се користеле и патетични маркетинг трикови како на пример: „бескофеинското кафе ги прави старите луѓе пофини“ или „Помала е веројатноста дека татковците ќе ги удираат своите деца, а исто така има повеќе шанси дека фармерите почесто ќе ги молзат своите крави“.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатЖешко како Сонцето или ладно како Северниот пол, кафето е напиток што ќе ви ја стопли душата. Оваа реклама е од ’40-тите.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатЕве една реклама за безкофеинско кафе од ’50-тите.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатЕве и реклама за една поранешна „замена“ за кафето.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Никој не ја одбива препораката од славните

Џорџ Клуни, Ал Пачино и Роже Федерер се модерен пример на славни кафе-консументи, но поддршката на кафето од славните личности датира од толку одамна, колку и рекламната кафе-индустрија сама по себе.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат

Треба да се лаже за да се продаде инстант кафе

Нема реклама за инстант кафе која претставува приказ на реализам или вистина. Затоа што нема таква реклама која ќе каже дека нејзиниот производ има вкус на нечистотија. Но, огласувачите на инстант кафето низ историјата, навистина ја наметнаа „вистината“, кога почнаа да тврдат дека нивниот инстант напиток е подобар од вистинското кафе.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатИ еве ги почетоците на династијата на „Нескафе“ и нивните заведувачки реклами, кои кулминираа во денешниот популарен тип „Green Blend“.Реклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учатРеклами за кафе од минатото и лекциите на кои нѐ учат


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар