Минијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијата

Минијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијата

Автор: Петар Тодоровски

Колекцијата фотографии „Мал свет“ на американскиот фотограф Курт Мозес е најкраткиот пат до некој свет од фантазијата. Во него секојдневните ситуации се сместени во несекојдневна околина, и тоа без употреба на Фотошоп и слични алатки, туку само со користење на природна светлина.Минијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаКурт оваа колекција ја направил со помош на својата сопруга, со којашто тргнале на патување за да ги најдат совршените локации за фотографирање. Иако повеќето им биле однапред замислени, помеѓу овие фотографии има и такви кои се направени при моменталната инспирација на Мозес.Минијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијата

За „Мал свет“ тој вели: „Мојата цел беше едноставна: да направам фотографија со приказна, која ќе буди емоции и ќе му дозволи на гледачот да извлече сопствени заклучоци за сцената која ја набљудува“.

Минијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијатаМинијатурни светови кои ќе ви ја разбудат фантазијата


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар