Палачинки со вкус на кафе

Прекрасен десерт кој ќе ви го направи денот поубав

Палачинки со вкус на кафе

Потребни состојки:
 • 80 г брашно
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица инстант кафе
 • 1 лажичка ситно рендано чоколадо
 • 2 јајца
 • 1 жолчка
 • 20 г растопен путер
 • млеко по потреба
 • прстофат сол
 • шлаг
 • цимет
Начин на подготовка:

Во еден сад измешајте ги брашното, шеќерот, кафето, чоколадото и солта. Во друг сад измешајте ги јајцата и жолчката и потоа додадете го растопениот путер. Измешајте ги двете смеси и пополека дур мешате додавајте млеко.

Оставете ја сместа да отстои еден час. Палачинките пржете ги на путер. Готовите палачинки служете ги со шлаг и цимет.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар