Мешавина за топење на калориите: Додајте ја во утринското кафе

Не дозволувајте си себеси да се здобиете со прекумерна тежина во текот на зимските месеци, посебно за време на празниците. Обидете се да ја балансирате својата исхрана, а еве и еден совршен рецепт за мешавина која можете да ја конзумирате со вашето кафе доколку ви се случи да имате некој килограм повеќе.

Мешавина за топење на калориите: Додадете ја во утринското кафе

Потребни состојки:
 • 180 мл кокосово масло (нестопено)
 • 8 лажици мед
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка чист екстракт од ванила
 • 1 лажица какао
Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Потоа претурете ја смесата во стаклен сад.

Консумирање:

Додајте 1-2 лажички од оваа смеса во вашата утринска шолја кафе додека е тоа топло. Или пак, можете сѐ заедно да помешате во блендер и потоа да уживате во вашиот омилен утрински напиток.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

 1. Katie Reply

  Да не се мисли 180мл кокосово млеко? Дека ако е масло, тогаш би требало половина тегличка да се стави. Ме интересира и дали ова е количина само за една доза кафе?

  • Кафе пауза Reply

   Рецептот е со кокосово масло кое делува како природен поттикнувач на метаболизмот. Количината е за секојдневна континуирана употреба, сѐ додека не се потроши, кога може да се подготви нова доза.

Остави коментар