Ледено кафе со кршен мраз

Ледено кафе со кршен мраз

Автор: Zizzy

Ледено кафе за уживање на тераса, со замижани очи вперени кон пролетното сонце

(1) Ледено кафе со кршен мраз

Потребни состојки (за 4 кафиња):
  • 1 л свежо сварено кафе
  • 1/2 лажиче екстракт од ванила
  • 55 г бел шеќер
  • 60 мл зовриена вода
  • 16 коцки мраз (кршени)
  • 1/2 шолја крем
Начин на подготовка:

Ставете го кафето во фрижидер да се лади околу 30 минути. Изладете 4 чаши. Промешајте ги екстрактот од ванила и шеќерот во зовриената вода сè додека не се растворат. Ставете ја оваа смеса да се олади, повторно околу 30 минути. Распоредете го мразот и изладеното кафе во чашите. Додадете од шеќерната смеса по вкус, а по желба, засладете и со крем.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Diamond Reply

    Kade moze da se kupi ekstrakt od vanila i od drugite vkusovi?

Остави коментар