Ледено кафе со Калуа

Заведување со ликер од кафе

Ледено кафе со Калуа

Потребни состојки (за 2 кафиња):
  • 100 милилитри еспресо
  • 40 милилитри млеко
  • 40 милилитри Калуа
  • 2 лажички шеќер во прав
  • Ледени коцки
Начин на подготовка:

Ставете ги ледените коцки во шејкер. Сипете го подготвеното еспресо во шејкерот и врз него додадете ги и останатите состојки. Тресете 20-тина секунди со цел еспресото целосно да се олади и потоа претурете во 2 стаклени чаши.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар