Ледени кафе снегулки (Iced Coffee Slush)

Леден вкус на кафе кој нема да ве остави рамнодушниЛедени кафе снегулки (Iced Coffee Slush)Потребно време за подготовка: 10 минути

Потребни состојки:

  • 60 ml варено кафе
  • 25 g шеќер
  • 80 ml млеко
  • Шлаг (по избор)
  • Половина екстракт од ванила

Начин на подготовка: Во чаша сипете ги вареното кафе и шеќер и потоа ставете ја во замрзнувач. Оставете ја внатре се додека не се растопи шеќерот и излади кафето. Потоа додадете го млекото, екстрактот од ванила и на врвот шлагот и повторно вратете ја чашата во ладилникот. Извадете ја напивката од замрзнувачот неколку часа пред да ја сервирате. Дробете ја смесата додека не стане кашеста.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар