Лате од ванила (Vanilla Latte)

Богат вкус, лесен за подготовка

Лате од ванила (Vanilla Latte)Потребно време за подготовка: 10 минути

Потребни состојки:

  • 200 милилитри млеко
  • 30 милилитри сируп со вкус на ванила
  • 45 милилитри топло еспресо
  • 2 грама цимет

Начин на подготовка: Најпрво, млекото загревајте го на тивка температура додека не стане пенесто. Во шолја за кафе ставете ги сирупот и топлото еспресо. Откако млекото ќе се загрее, сипете го во шолјата, притоа држејќи ја пената со лажичка. Пената искористете ја за декорација и врз неа нанесете цимет.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар