Наместо на платно, слика на луѓе

Дали некогаш сте размислувале за тоа како ги интерпретираме просторните односи во светот околу нас и како ги земаме нашите интерпретации здраво за готово? Артистката Алекса Мид ја менува ваквата перцепција со примена на една тотално иновативна и необична техника. Таа, за разлика од повеќето уметници, акрилните бои, наместо на платното, ги нанесува директно врз луѓето и предметите околу нив, така креирајќи живи уметнички дела.

Наместо на платно, слика на луѓе

Сликање по човечкото тело (body paint) на еден малку поинаков, досега невиден начин кој создава зашеметувачки ефект

Работата на оваа артистка е спој од инсталација, преформанс, сликарство и фотографија, а нејзините дела претставуваат компресија на тридимензионалниот простор во дводимензионален.

Дали некогаш сте размислувале за тоа како ги интерпретираме просторните односи во светот околу нас и како ги земаме нашите интерпретации здраво за готово? Артистката Алекса Мид ја менува ваквата перцепција со примена на една тотално иновативна и необична техника. Таа, за разлика од повеќето уметници, акрилните бои, наместо на платното, ги нанесува директно на луѓето и предметите околу нив, така креирајќи живи уметнички дела.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. aa Reply

    dosta originalno. Bravo 🙂

  2. w Reply

    a ako sakash slika da si kupesh sho kako choveko gratis li e ili treba da si donesesh

Остави коментар