Како уживаме во кафето?

Пред неколку месеци, Кафе пауза започна серија кратки анкети на теми поврзани со кафето, навиките и префернциите кои ги имаме додека го пиеме. Анкетите се спроведуваа директно на сајтот, а за секое прашање беа собрани помеѓу 2.200 и 4.000 гласови.

Како уживаме во кафето?

Од добиените резултати произлегува дека луѓето најмногу пијат кафе од ќеиф, најчесто во придружба на пријател или брат/сестра, додека омилено кафе им е инстант кафето подготвено на начин што кај нас го викаме нес. Интересно е и дека 1/3 од луѓето уживаат најмногу во турското кафе, додека во однос на заблажувањето се поделени подеднакво на оние кои го сакаат горко, средно и благо.

Над 40% од луѓето пијат по 2-3 кафиња, а дури 20% не пијат воопшто. Скоро исто има луѓе кои го придружуваат кафето со цигара колку и такви кои ја немаат оваа навика.

Иако во 72% од случаите, Македонците најчесто пијат кафе во друштво, сепак во најголем дел од времето, тие сами си го подготвуваат овој напиток за себе.

Комплетните резултати визуелно се прикажани подолу.

Како уживаме во кафето?

Зошто најмногу пиете кафе?

Со кого најчесто пиете кафе?

Како уживаме во кафето?

Кое кафе ви е омилено?

Какво кафе пиете?

Благо33%

Средно33%

Горко34%Колку кафиња пиете на ден?

Како уживаме во кафето?

Дали пушите цигари додека пиете кафе?

Не51%

Да49%Кој најчесто ви прави кафе?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар