Кафе Романса

Кафе Романса

Автор: Димитар Гошевски

Прекрасно и необично подготвено еспресо за убаво и романтично расположениеКафе романсаПотребни состојки:

  • 150 мл Калуа
  • 150 мл Бејлис
  • кратко еспресо
  • 100 г чоколада (се препорачува чоколада со ментол или црна чоколада)
  • шлаг
  • кафеав шеќер

Начин на подготовка: Во чаша за ирско кафе се става Калуата. По внатрешните ѕидови на чашата внимателно се налева Бејлисот (за да не се измеша со Калуата, туку да направи слој над неа). Потоа на истиот начин се става и подготвеното еспресо. Се наросува од кафеавиот шеќер на површината и на крајот се украсува со шлаг и чоколадни трошки.

Уживајте!


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. ivana stojanoska Reply

    eeeeeeeeee jas ne mozam veke mnogu e interesen sajtov

Остави коментар