Кафе и чиа: Има ли подобар начин да го започнете денот?

Кафе и чиа: Има ли подобар начин да го започнете денот?

За сите љубители на кофеинот, ова е здрава дневна доза кафе

Кафе и чиа: Има ли подобар начин да го започнете денот?

Потребни состојки:
  • 150 милилитри бадемово млеко
  • 1 банана
  • 1 типична шолја оладено еспресо (прилагодете според вкус)
  • 20 грама чиа семки
  • 1 лажица екстракт од ванила
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки освен семките во блендер и добро изматете. Потоа сипете ја мешавината во чаша и додајте ги чиа семките. Оставете да отстои 10-тина минути, и повремено мешајте. За крај, додајте неколку коцки мраз и уживате во вашето здраво кафе!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар