Ирско Мартини

Ирско Мартини

Енергичен коктел направен од Бејлис, виски и кафе

Ирско Мартини

Потребни состојки:
  • 50 мл Бејлис
  • 20 мл Бушмилс или некое друго ирско виски
  • 10 мл оладено еспресо
  • неколку коцки мраз
Начин на подготовка:

Коцките мраз ставете ги во шејкер и додадете го Бејлисот. Потоа додадете ги и вискито и претходно оладеното еспресо. Состојките протресете ги силно, додека не се изедначат. Коктелот сервирајте го во чаша за Мартини и декорирајте со ливчиња нане и чоколадни стапчиња.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар