Чоколаден шејк со кафе и банана

Совршена комбинација на состојки за слатко уживање

Чоколаден шејк со кафе и бананаПотребно време за подготовка: 5 минути

Потребни состојки:

 • 60 мл млеко
 • 60 мл кафе
 • ½ банана
 • 20 г сладолед од ванила
 • 20 мл чоколаден сируп/прелив
 • 6 коцки мраз
 • шлаг

Начин на подготовка: Коцките мраз ставете ги во блендер и раскршете ги. Потоа, додадете ги сите состојки и мешајте ги додека не добиете хомогена, пенлива смеса. Шејкот сипете го во висока стаклена чаша и одозгора ставете од шлагот. За декорација употребете чоколадни трошки, цимет или некој прелив.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. tanja Reply

  ova e prekrasno

 2. јоцо Reply

  а какво кафе?? нес кафе или турско ?

 3. A.Westwick Reply

  Баш вчера вакво пиев… мх мх преубавоооо!!!

 4. Elena Reply

  A kakvo kafe treba?

  • Кафе пауза Reply

   Инстант кафе

Остави коментар