ТВ серија: Смрт и славејчиња (Death and Nightingales)

Епска приказна за љубов, измама и одмазда, сместена во ирско село во 1885 година.

Главни улоги: Метју Рис, Ен Скели, Џејми Дорнан

Жанр: драма

Креатор: Џонатан Кавендиш

Премиера: 28 ноември 2018

Број на сезони: 1

Времетраење: 60 минути

Јазик: англиски

Наша оценка: 8/10

Ваша оценка: 1 ѕвезда2 ѕвезди3 ѕвезди4 ѕвезди5 ѕвезди6 ѕвезди7 ѕвезди8 ѕвезди9 ѕвезди10 ѕвезди (1 гласа, просек: 9.00 од 10)
Loading...

 

Базирана на модерниот Ирски класик од Јуџин МекКејб, оваа ТВ серија е бурна приказна за љубовта, предавството, измамата и одмаздата, сместена во прекрасното село Ферманаг, во 1885 година. Ова е место каде што соседите се набљудуваат помеѓу себе и се информираат за сите настани, место на шпионирање, признавање и заговарање, каде што секоја трага на убавина може да биде уништена со заплашување и неволји. Вие ги знаете сите, но не можете никому да верувате, бидејќи не можете ни да претпоставите кој го остри ножот зад вашиот грб.

Дејството се одвива во период од 24 часа, на 25-от роденден на Бет Винтерс – денот кога таа ќе реши да му се придржи на шармантниот Лијам Ворд и да избега од нејзиниот ограничен живот, и од тешката и комплексна врска со нејзиниот очув, протестантскиот сопственик на земјиштето, Били. Оваа серија е климаксот на декади поминати во болка – моќна и впечатлива драма што следи жена во обид да ја контролира својата судбина и да ги надмине сите потешкотии што ги уништуваат и фамилиите, и нациите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар