Пронајдете го вашиот внатрешен мир со помош на хороскопскиот знак

Илјадници години човекот барал знаење и знаци во ѕвездите. Астрологијата била проучувана уште пред 2.000 години, и тоа од страна на Индијците, Маите, Грците, Кинезите и Арапите. Астрологијата ја употребувал и познатиот Карл Јунг.

Пронајдете го вашиот внатрешен мир со помош на хороскопскиот знак

Наводно, постои некаква поврзаност помеѓу движењето на небесните тела и животот на Земјата. Многу луѓе имаат различно мислење за астрологијата и додека некои се скептични, други се колнат во неа. Доколку верувате и се обидувате да го пронајдете вашиот внатрешен мир, особините на вашиот хороскопски знак можат да ви помогнат. Дури и да не верувате, сигурно добро ќе ви дојде некој од овие совети.

Овен

Вие сте страсни, динамични и самоуверени. Имате бурен живот и често сте импулсивни.

 • Одржувајте рамнотежа и најдете време за релаксација.
 • Кога работите, обидете се да бидете продуктивни.
 • Насочете ја енергијата кон трчање.
 • Најдете рамнотежа во релаксирачките активности како готвење и читање.

Бик

Вие сте сигурни, топли и одлучни, но понекогаш можете да бидете навистина посесивни.

 • Кога се чувствувате вознемирено, побарајте го мирот во природа.
 • Бидете свесни за влијанието на вашите постапки врз другите.
 • Пробајте медитација и насочете ги вашите мисли.
 • Истражете го светот на мирисите и третманите со ароматерапија.

Близнаци

Вие сте интелигентна, сестрана и жива личност, но понекогаш сте нервозни и недоследни.

 • Немојте да работите премногу.
 • Хранете се правилно и не ги прескокнувајте оброците.
 • Научете да се опуштате со билни масла и топли купи.
 • Научете некоја техника за дишење.

Рак

Вие сте грижливи и интуитивни, но често имате проблеми со расположението и не можете да се опуштите.

 • Не заборавајте да се грижите за вашите потреби, тоа не е себичност.
 • Практикувајте јога и медитација.
 • Живејте во согласност со ритамот.
 • Научете да поставувате граници.
 • Ослободете се од она што ви е непотребно.

Лав

Вие сте храбри, креативни и посветени, но сакате да наредувате и немате многу толеранција. Секогаш сакате да бидете во право.

 • Развијте способност за слушање, така што ќе им дозволите и на другите да зборуваат.
 • Секој ден одвојувајте по малку време за себе.
 • Избегнувајте зачинета и мрсна храна која ви ја одзема енергијата.
 • Пијте многу вода.

Девица

Вие сте аналитичари, практични сте и вредни, но понекогаш претерувате со перфекционизмот.

 • Ослободете се од рутината и станете спонтани.
 • Поедноставете ги нештата и за себе и за другите.
 • Излезете од вашата глава и активирајте го телото.
 • Прифатете го негативното.

Вага

Вие сте романтичари и идеалисти, но понекогаш сте наивни и премногу им дозволувате на другите.

 • Направете листа со обврски што треба да ги завршите. Ова ќе ви помогне да останете организирани и да го избегнете стресот.
 • Кога треба да донесете важна одлука, разгледајте ги сите предности и недостатоци.
 • Покажете ги вашите чувства преку сликање, музика или јога.
 • Уживајте, но умерено.

Скорпија

Вие сте страсни, интуитивни и атрактивни, но понекогаш сте навистина љубоморни и опсесивни.

 • Вежбајте техники за смирување кога сте под стрес, како што се длабоко дишење и визуализација.
 • Пробајте хидротерапија за смирување на умот и телото.
 • Простете им на другите за да избегнете непотребни расправи.
 • Секогаш гледајте ја големата слика и не губете се во деталите.

Стрелец

Вие сте искрени и добронамерни. Имате смисла за хумор и филозофија, но често сте оптимист без причина. Поради ова, понекогаш се однесувате неодговорно.

 • Користете го спортот за насочување на енергија.
 • Дознајте како да најдете рамнотежа помеѓу оптимизмот и реалноста.
 • Ангажирајте го вашиот живот.
 • Научете свесно да ги контролирате вашите чувства.
 • Најдете радост во малите нешта.

Јарец

Вие сте духовити, практични и дисциплинирани, но понекогаш сте на границата на песимизмот.

 • Отстранете ги лошите врски и опкружете се само со позитивни луѓе.
 • Размислете за вашите вредности и соништа кога донесувате одлука.
 • Како влијае вашиот внатрешен дијалог на вас? Ако е негативен, работете на вашата самодоверба.
 • Опуштете ги телото и умот со помош на практични вежби.
 • Не заборавајте дека среќата е избор.

Водолија

Вие сте иновативни, имате слободен дух и секогаш сте пријателски настроени. Но, понекогаш сте непредвидливи и емоционално нестабилни.

 • Бидете автентични.
 • Направете распоред на активностите за да најдете време за себе.
 • Негувајте ја вашата ранливост, тоа ќе ве направи посилни.
 • Бидете свесни за сегашноста.

Риби

Вие сте чувствителни и вистински емпати, но понекогаш сте таинствени и неверодостојни.

 • Ослободете се од што било што ви предизвикува стрес.
 • Немојте да се сожалувате и излезете од улогата на жртва.
 • Дајте му слобода на романтичниот ум, но бидете сигурни дека ќе се вратите на земјата.
 • Научете да наоѓате рамнотежа помеѓу левата и десната хемисфера на мозокот.

Дознајте и како ќе ја сретнете вашата сродна душа според хороскопскиот знак.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар